Eliberarea din funcție în timpul concediului de maternitate

8 septembrie 2022 105

Bună ziua. Mă aflu în concediu de maternitate. Angajatorul, motivând că eventualii candidați la funcția mea nu doresc să se angajeze pe perioadă determinată, vrea să mă concedieze din funcție. Are dreptul să o facă? Multumesc

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, categoric nu!
Nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării în concediu de maternitate, în concediu paternal, în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani sau în concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani.

8 septembrie 2022