Este in vigoare tratatul de asistenta juridica in materie civila si penala incheiat intre Romania si Republica Moldova in 1996?

1 august 2019 19

Conform acestui Tratat, certificatul de casatorie emis in Turcia si transcris in Romania, are aceeasi valoare si in Republica Moldova?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Actul de stare civila respectiv urmează a fi apostilat, tradus cu legalizare notarială a traducerii în copie și prezentat Oficiului stării civile al Agenției Servicii Publice din Republica Moldova.
Traducerea cu legalizare notarială o efectuați în Republica Moldova, deoarece au fost și cazuri în care s-a refuzat acceptarea actelor traduse... mai detaliat legalizare notarial și apostilate în statul de origine.

Totuși, pentru a fi sigura va puteți adresa pentru o consultație gratuita direct celor de la Agenția Servicii Publice.

Succes.

2 august 2019