Este in vigoare tratatul de asistenta juridica in materie civila si penala incheiat intre Romania si Republica Moldova in 1996?

01 august 2019 19

Conform acestui Tratat, certificatul de casatorie emis in Turcia si transcris in Romania, are aceeasi valoare si in Republica Moldova?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Actul de stare civila respectiv urmează a fi apostilat, tradus cu legalizare notarială a traducerii în copie și prezentat Oficiului stării civile al Agenției Servicii Publice din Republica Moldova.
Traducerea cu legalizare notarială o efectuați în Republica Moldova, deoarece au fost și cazuri în care s-a refuzat acceptarea actelor traduse... mai detaliat legalizare notarial și apostilate în statul de origine.

Totuși, pentru a fi sigura va puteți adresa pentru o consultație gratuita direct celor de la Agenția Servicii Publice.

Succes.

02 august 2019