Este legal asa ceva?

9 noiembrie 2018 72

Buna ziua. Am procurat un ceas inteligent de la un magazin. Ceasul avea un defect pe care l-am descoperit peste cateva zile. Am mers cu el la service centru pentru a fi reparat pe garantie. Peste o saptamina am fost sunat si mi s-a spus ca nu a fost detectat nici un defect si mi-au propus sa scriu o cerere de retunare a banilor sau schimbarea produsului. Juristul companiei mi-a trimis o scrisoare acasa in care este scris ca compania a trimis ceasul la o expertiza independenta care ar costa 720 lei. Daca defectul nu va fi detectat nici de aceasta expertiza, va trebui sa platesc eu 720 lei acestei companii. Dar eu nu am cerut aceasta expertiza si nu am semnat pentru ea, nu am fost avizat din timp si nu mi s-a cerut acordul. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 5

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Trebuie să acceptați oferta lor inițială de a schimba produsul ori returnarea banilor.
Nu aveti nici o obligație pentru cheltuielile expertizei, dacă nu le-ați solicitat expres în plus la expertiza inițială.

10 noiembrie 2018

Eu am acceptat din start dar asta este procedura de returnarea banilor. In cererea mea nu am scris si nu am cerut nici o expertiza

10 noiembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

procedura de returnare a banilor nu poate presupune nimic mai simplu decat returnarea banilor, in baza bonului de plata. aveti propunerea lor in scris de a vi se restitui banii? luati legatura cu juristul care a dat scrisoarea respectiva : 1. refuzati orice fel de achitare a expertizei. 2. dati-le... mai detaliat termen 7 zile sa va returneze banii sau sa alt produs similar, in caz contrar mentionand ca veti apela la autoritatea de protectie a consumatorului.

10 noiembrie 2018

Ei mi~au zis ca trebuie sa scriu eu cerere pentru returnarea banilor, eu am scris cerere si am semnato(in cererea mea nu este specificat nimic de expertiza doar ce defect are si faptul ca nu sunt multumit de produs). Din pacate nu reusesc sa astept inca 7 zile pt ca... mai detaliat trebuie sa plec in alta tara. Va multumesc oricum pentru ajutor o sa stiu ce trebuie sa fac in astfel de situatii. Eu am sunat si am anulat totul dar juristul e dispus doar sa imi intoarca acelasi ceas inapoi si nimic mai mult

10 noiembrie 2018

Ei nu mi~au dat nici o propunere din partea lor de returnare a banilor doar scrisoarea trimisa de jurist in care era scris despre expertiza si atit

10 noiembrie 2018