Este posibil ca un student in anul 1 la drept sa fie angajat in birou de avocati?

8 septembrie 2018 80

Este posibil ca un student in anul 1 la drept sa fie angajat in birou de avocati sau ceva in domeniul dreptului? Cred ca ar fi bine mai multa practica in fiecare zi dupa ore pentru a deveni un profesionist.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Este posibil, doar ca funcția va fi specifică, în calitate de asistent, secretar sau alta funcție, depinde de angajator și necesitățile.

9 septembrie 2018
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Daca un student de la drept este dornic de a face mai multa practica in fiecare zi dupa ore pentru a deveni un profesionist - trebuie sa-si creeze un profil pe yavo, sa studieze legile despre care intreaba cetatenii si sa incerce sa ajute cetatenii prin gasirea raspunsurilor corecte si... mai detaliat atat de necesare.

9 septembrie 2018