Este posibil ca un student in anul 1 la drept sa fie angajat in birou de avocati?

08 september 2018 80

Este posibil ca un student in anul 1 la drept sa fie angajat in birou de avocati sau ceva in domeniul dreptului? Cred ca ar fi bine mai multa practica in fiecare zi dupa ore pentru a deveni un profesionist.

Lawyer comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Este posibil, doar ca funcția va fi specifică, în calitate de asistent, secretar sau alta funcție, depinde de angajator și necesitățile.

09 september 2018
Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Daca un student de la drept este dornic de a face mai multa practica in fiecare zi dupa ore pentru a deveni un profesionist - trebuie sa-si creeze un profil pe yavo, sa studieze legile despre care intreaba cetatenii si sa incerce sa ajute cetatenii prin gasirea raspunsurilor corecte si... mai detaliat atat de necesare.

09 september 2018