Este posibil ca victima violentei in familie sa se impace cu faptuitorul?

8 iunie 2017 31

Buna ziua. Este posibil ca victima violentei in familie sa se impace cu faptuitorul sau sa-si retraga cererea? Este posibil acest lucru la faza de urmarire penala sau in judecata? In baza la ce temei juridic? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Victoria,

Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă.
Violența în familie se încadrează în aceasta noțiune. Prin urmare, în cazul în care urmărirea penala a inceput în baza plingerii, o puteți retrage la faza urmăririi penale.
Împăcarea este posibila și în procesul de... mai detaliat judecată.

9 iunie 2017