Este posibil ca victima violentei in familie sa se impace cu faptuitorul?

08 june 2017 31

Buna ziua. Este posibil ca victima violentei in familie sa se impace cu faptuitorul sau sa-si retraga cererea? Este posibil acest lucru la faza de urmarire penala sau in judecata? In baza la ce temei juridic? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Victoria,

Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă.
Violența în familie se încadrează în aceasta noțiune. Prin urmare, în cazul în care urmărirea penala a inceput în baza plingerii, o puteți retrage la faza urmăririi penale.
Împăcarea este posibila și în procesul de... mai detaliat judecată.

09 june 2017