Executorul judecatoresc nu face nimic pentru a incasa pensia alimentara

20 septembrie 2022 149

Buna ziua! Ce pot sa fac in cazul in care ma adresez la biroul executorului in privinta neachitarii la timp a pensiei alimentare de catre fostul sot, dar acestia nu interprind nicio masura! Imi tot spun ca eu trebuie sa-i sun si sa le amintesc, iar daca nu sun - inseamna ca nu am nevoie. Am cerut sa fie dat in cautare si mi-au spus ca eu trebuie sa achit serviciile respective. Fostul sot nu achita pensia alimentara deja a 6-a luna. Pot sa schimb executorul? Cum sa procedez ca sa nu ma confrunt cu astfel de situatii mereu: sa sun, sa ii caut si la urma sa imi spuna ca nu ma adresez.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua, aveți dreptul de a depune o cerere de strămutare a documentului executoriu la un alt executor, iar pentru aceasta e nevoie să depuneți o cerere motivată la biroul executorului unde se află documentul executoriu. Desigur trebuie de menționat că, executorul judecătoresc ar putea să refuze strămutarea.

21 septembrie 2022