Ieșirea din Republica Moldova în situația când sunt dat în căutare din cauza unor datorii

23 ianuarie 2023 306

Bună ziua. Am câteva credite neachitate și executorul judecatoresc m-a dat in căutare pentru că nu mă găsea (nu am primit nicio notificare deoarece nu locuiesc la adresa unde am viză de reședință). Ieri am aterizat la Chișinău (știam că la aeroport o să mă oprească) și am fost informat că am o problemă și trebuie să mă prezint la o adresă indicată ca să o rezolv. Peste 2 zile trebuie să plec și nu cred că voi reuși să rezolv problema menționată. Pot să ies din țară folosind pașaportul românesc, nu voi avea probleme la aeroport? Am intrat în Republica Moldova cu pașaport moldovenesc biometric. Ca să fiu înțeles, eu vreau să clarific situația cu datoriile menționate și voi face tot ce mi se cere, doar că nu cred că voi reuși să fac totul în 2 zile și să anulez darea în căutare a debitorului.

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă nu a fost aplicată interdicția de a părăsi țara în privința dumneavoastră atunci nu veți avea impedimente la plecare.

25 ianuarie 2023

Mulțumesc pentru răspuns, sa cerut și interdicție de a parasi țara, dar a fost respins de către judecător. Deci înseamnă ca nu am interdicție, da?

25 ianuarie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Pentru a avea certitudinea că nu a fost aplicată interdicția verificați după algoritmul descris la o speță similară cu a dumneavoastră https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/credite-neachitate-386

25 ianuarie 2023