Imi dau demisia

9 noiembrie 2020 68

Vreau sa scriu cerere pentru eliberare de la serviciu (nu rezist 13 ore in picioare) si nu vreau sa lucrez 14 zile de preaviz. Am lucrat 1 an si inca nu am fost in concediu. E posibil ca acestea 14 zile sa se calculeze din concediul meu?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

1. Scrii cerere de concediu 14 zile.
2. Imediat ce este emis ordinul de acordare a concediului scrii cerere de demisie.

Prin urmare, stai 14 zile în concediu, după care vii la lucru si semnezi ordinul de eliberare.

11 noiembrie 2020