Imi dau demisia

09 november 2020 68

Vreau sa scriu cerere pentru eliberare de la serviciu (nu rezist 13 ore in picioare) si nu vreau sa lucrez 14 zile de preaviz. Am lucrat 1 an si inca nu am fost in concediu. E posibil ca acestea 14 zile sa se calculeze din concediul meu?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

1. Scrii cerere de concediu 14 zile.
2. Imediat ce este emis ordinul de acordare a concediului scrii cerere de demisie.

Prin urmare, stai 14 zile în concediu, după care vii la lucru si semnezi ordinul de eliberare.

11 november 2020