Impozit la vânzarea imobilului

16 august 2018 44

Bună ziua. Părinții mei ne-au procurat o casă, doar cu pereții ridicați în 2006, la preț de 300$, înregistrată pe numele tatălui meu, eu cu soțul fiind peste hotare. În anii următori, am finisat casa la cheie, proprietarului în acte rămânând tatăl meu. Acum dorim să o vindem, la un preț de 50.000€. Agenția imobiliară ne-a calculat obligația fiscală de aproximativ 7.000 €, nefiind locuința de bază a tatălui. Valoarea cadastrală a rămas cea din 2006, aproximativ 10.000€. Este mai convenabil de făcut o reevaluare cadastrală în speranța creșterii valorii? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Valentina,
De fapt, bunul trebuie vândut la valoarea lui reală, altfel contractul este nul, deoarece prețul nu este cel real. Or, prețul este o clauză esențială a contractului și trebuie să corespundă valorii reale, a prețului la care de fapt se vinde bunul.

18 august 2018