Impusă să ies în concediu pe cont propriu in perioada de carantină

29 martie 2020 106

Buna ziua. Sunt angajata oficial într-o firma privată. Zilele acestea am primit o foaie unde firma mă impune să cer concediu din cont propriu pe perioada carantinei. Eu refuz acest lucru și cred ca nu e corect din partea lor să procedeze astfel. Spuneți-mi, va rog, cum pot eu să procedez în asemenea caz? Va mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
30 martie 2020
Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Suspendarea contractului individual de muncă în circumstanţe ce nu depind de voinţa părţilor).
Așadar, contractul individual demuncă poate fi suspendat în 13 condiții, printre care – a treia la număr în listă – cea de carantină.Dacă nu se vrea modificarea contractului în condiții socio-sanitare vitrege, invocăm articolul 76 din Codul Muncii
A... mai detaliat fost declarată carantina? Nu mai ai cum să fii obligat să mergi la muncă.

3 aprilie 2020