În afara graniţelor ţării

14 iunie 2018 153

Buna ziua. Suntem divorţaţi şi vreau să merg cu copilul la odihnă la mare. Spuneţi-mi, vă rog frumos, trebuie să avem la noi şi declaraţie notarială din partea tatălui că este de acord cu plecarea copilului său minor în afara graniţelor ţării, însoţit de mama? Vă Mulţumesc ENORM. O zi minunată să aveţi!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Valeriu Drăgălin
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Da, aveți nevoie, această declarație este indispensabilă!

14 iunie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Potrivit art. 1 alin. (2) din Legea 269/1994 - NU este necesar acordul tatalui in cazul in care celalalt parinte pleaca in vacanta cu copilul.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311638

14 iunie 2018