În afara graniţelor ţării

14 june 2018 153

Buna ziua. Suntem divorţaţi şi vreau să merg cu copilul la odihnă la mare. Spuneţi-mi, vă rog frumos, trebuie să avem la noi şi declaraţie notarială din partea tatălui că este de acord cu plecarea copilului său minor în afara graniţelor ţării, însoţit de mama? Vă Mulţumesc ENORM. O zi minunată să aveţi!

Lawyer comments 2

Valeriu Drăgălin
  • Legal consultant

Da, aveți nevoie, această declarație este indispensabilă!

14 june 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Potrivit art. 1 alin. (2) din Legea 269/1994 - NU este necesar acordul tatalui in cazul in care celalalt parinte pleaca in vacanta cu copilul.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311638

14 june 2018