In caz ca nu achit pensia alimentara, la ce risc ma expun?

7 mai 2017 64

Buna ziua! In caz ca nu achit pensia alimentara la ce risc ma expun? Pe numele meu nu am nici un bun, viza de resedinta e la parinti, angajat oficial nu sunt? Executorul judecatoresc are vreo imputernicire sa puna sechestru pe bunurile parintilor, la care am viza de resedinta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Egor,

Executorul judecătoresc nu are dreptul să pună sechestru pe bunurile ce nu vă aparțin Dvs., cel mai mare risc și cea mai efectivă cale de a vă obliga să stingeți datoria este aplicarea de către instanța de judecată la demersul executorului judecătoresc a interdicției de a părăsi țara.
Un alt... mai detaliat risc ar fi decăderea Dvs. din drepturile părintești.

7 mai 2017