In caz ca nu achit pensia alimentara, la ce risc ma expun?

07 may 2017 64

Buna ziua! In caz ca nu achit pensia alimentara la ce risc ma expun? Pe numele meu nu am nici un bun, viza de resedinta e la parinti, angajat oficial nu sunt? Executorul judecatoresc are vreo imputernicire sa puna sechestru pe bunurile parintilor, la care am viza de resedinta?

Lawyer comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Egor,

Executorul judecătoresc nu are dreptul să pună sechestru pe bunurile ce nu vă aparțin Dvs., cel mai mare risc și cea mai efectivă cale de a vă obliga să stingeți datoria este aplicarea de către instanța de judecată la demersul executorului judecătoresc a interdicției de a părăsi țara.
Un alt... mai detaliat risc ar fi decăderea Dvs. din drepturile părintești.

07 may 2017