In moment ce depun cerere de demisie, sunt obligată să lucrez încă 14 zile?

30 iunie 2017 164

In moment ce depun cerere de demisie, sunt obligată să lucrez încă 14 zile calendaristice din momentul depunerii cererii? Cum procedez in caz de nu se gaseste persoana in loc timp de aceste doua saptamini?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

aceste 14 zile ii ofera o garantie angajatorului si o posibilitate de a cauta un alt angajat in loc !
Daca angajatorul nu gaseste pe nimeni in aceasta perioada devine deja problema angajatorului ..dstra v-ati asumat aceasta obligatie de la inceput si o respectati ! Da este obligatorie , nu si... mai detaliat in cazul cind conveniti cu angajatorul sa plecati si fara acest termen !

30 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Tatiana,

Problema nu se pune pe seama dvs în cazul când dupa expirarea celor 14 zile nu se găsește o persoană care să vă înlocuiască fiind problema angajatorului.

Din moment ce expiră cele 14 zile, dvs sunteți în drept să încetați raporturile de muncă, iar angajatorul își v-a asuma toate... mai detaliat obligațiile prin a vă elibera carnetul de muncă sau a vă achita salariul integral care vi-l datorează.

1 iulie 2017