Înregistrarea contului in banca

4 februarie 2019 50

Ca intreprinzator individual, este obligatoriu deschiderea unui cont in banca ?

Jurist comments 1

Igor Popa
  • Avocat

Cu privire la întrebarea dvs. vă rugăm să regăsiți următorul răspuns:

Potrivit art. 6 din Legea cu privire la antreprenoriat și întreprinderi, întreprinderea, în conformitate cu legislația în vigoare, are dreptul:
să deschidă conturi la bancă în scopul efectuării tuturor genurilor de operațiuni de decontare, creditare, încasare etc.
Prin urmare, în dependență de... mai detaliat genurile de activitate a întreprinderii, deschiderea unui cont bancar poate constitui o necesitate/obligație pentru dezvoltarea afacerii și efectuarea operațiunilor economice cu alte entități sau autorități publice.

Pentru mai multe detalii puteți apela la Serviciul Suport Clienți la nr. (22) 22 44 88.

5 februarie 2019