Înregistrarea contului in banca

04 february 2019 50

Ca intreprinzator individual, este obligatoriu deschiderea unui cont in banca ?

Jurist comments 1

Igor Popa
  • Advocate

Cu privire la întrebarea dvs. vă rugăm să regăsiți următorul răspuns:

Potrivit art. 6 din Legea cu privire la antreprenoriat și întreprinderi, întreprinderea, în conformitate cu legislația în vigoare, are dreptul:
să deschidă conturi la bancă în scopul efectuării tuturor genurilor de operațiuni de decontare, creditare, încasare etc.
Prin urmare, în dependență de... mai detaliat genurile de activitate a întreprinderii, deschiderea unui cont bancar poate constitui o necesitate/obligație pentru dezvoltarea afacerii și efectuarea operațiunilor economice cu alte entități sau autorități publice.

Pentru mai multe detalii puteți apela la Serviciul Suport Clienți la nr. (22) 22 44 88.

05 february 2019