Instanța poate primi o hotărâre pe un om ......care a decedat?

2 martie 2018 76

Fratele a avut un credit de la o organizație de microfinanțare. Fiind bolnav, nu a putut achita. L-au dat în judecată, însă a decedat cu trei zile înainte de judecată. Ce ne sfătuiți?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă doriţi să vă moşteniţi fratele, atunci achitaţi mai repede datoria, ca să nu să se acumuleze penalităţi.
Dacă fratele nu avea nimic în proprietate, atunci cel mai simplu este să renunţaţi la moştenire şi atunci nu veţi purta nicio răspundere pentru datoriile fratelui.

3 martie 2018