Interdicție de a părăsi țara?

26 decembrie 2022 100

Bună ziua. Am fost sunată de o companie de colectori de datorii și mi-au spus că aș avea o datorie de aproximativ 4.000 lei la un furnizor de internet. Vreau să știu dacă voi putea părăsi țara pe cale aeriana? Nu știu la ce etapă a ajuns litigiul privind datoria menționată. Nu am folosit serviciile furnizorului în cauză și nu văd pentru ce ar trebui să plătesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Daniela.
Interdicția de a părărsi țara poate fi aplicată doar de instanța de judecată.
Dacă pînă în ziua plecării nu este încheierea instanței de aplicare a interdicției de a părărsi țara aveți dreptul de a părăsi țara fără careva inpedimente.
Pentru a vedea dacă a fost sau nu aplicată această măsură... mai detaliat urmați pașii expuși într-un răspuns similar.
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/credite-neachitate-386

28 decembrie 2022