Interdictie pe apartament in legatura cu pensia alimentara a copilului

6 octombrie 2022 58

Buna ziua. Vreau sa stiu daca este legal ca executorul judecatoresc sa puna interdictii sau sechestre pe bunurile mele imobile sau mobile (apartament, casa, masina), dupa divort, chiar daca achit la timp pensia alimentara pentru copil. Adica, dupa explicatiile executorului judecatoresc, eu nu pot sa vand apartamentul meu propriu sau masina, pana la majoratul copilului (pana la 18 ani). Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua, Roman. Categoric nu!
Executorul judecătoresc nu trebuie să aplice măsurile de asigurare după bunul său plac, în cazul în care nu aveți restanțe la achitarea pensiei alimentare și nici nu există riscul neachitării, atunci sunteți în drept să solicitați ridicarea sechestrului.
Potrivit art. 64 cu indicele 1 Cod de executare,... mai detaliat Măsurile de asigurare în procedura de executare se aplică şi se menţin doar dacă aplicarea sau menţinerea lor este necesară şi proporţională.

7 octombrie 2022