Intrebare cu privire la credite

14 mai 2018 22

Buna ziua. E posibil ca o companie de creditare sa ceara restituirea sumei creditului, ea fiind dubla - am luat 6 mii lei, au trecut 3 luni in care nu am restituit nici un leu, acum ei imi cer 12.600. Sunt ei in drept sa pretinda la asa suma? Plus la asta, au spus ca zilnic creste 0,6 din suma restanta, adica din 12.600. Spuneti-mi, va rog, e posibil asa ceva dupa constitutie?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei
  • Dreptul imobiliar
  • Dreptul afacerilor
  • Alte domenii

Buna D-le Ion,
Este posibil ca acest contract de împrumut încheiat cu organizația de microfinanțare să conțină clauze abuzive.
Potrivit art. 630 Cod civil mărimea penalității poate fi redusă.
În acest caz trebuie analizat minuțios contractul ce l-ați încheiat cu această companie.

15 mai 2018
  • Parajurist
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Dreptul muncii

D.l Ion, DVS trebu să citiţi mai bine condiţiile contractului de împrumut, în caz dacă nu este prevăzut aşa ceva DVS nu sînteţi în drept să achitaţi suma dublă. Creditorii sînt diştepţi, această întrebare se soluţionează în instanţă, fiindcă creditorul o să încerce să apeleze şi ei sînt nevoiţi să... mai detaliat facă trimitere la contract

15 mai 2018