Intrebare cu privire la credite

14 мая 2018 112

Buna ziua. E posibil ca o companie de creditare sa ceara restituirea sumei creditului, ea fiind dubla - am luat 6 mii lei, au trecut 3 luni in care nu am restituit nici un leu, acum ei imi cer 12.600. Sunt ei in drept sa pretinda la asa suma? Plus la asta, au spus ca zilnic creste 0,6 din suma restanta, adica din 12.600. Spuneti-mi, va rog, e posibil asa ceva dupa constitutie?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Ion,
Este posibil ca acest contract de împrumut încheiat cu organizația de microfinanțare să conțină clauze abuzive.
Potrivit art. 630 Cod civil mărimea penalității poate fi redusă.
În acest caz trebuie analizat minuțios contractul ce l-ați încheiat cu această companie.

15 мая 2018
  • Юрисконсульт

D.l Ion, DVS trebu să citiţi mai bine condiţiile contractului de împrumut, în caz dacă nu este prevăzut aşa ceva DVS nu sînteţi în drept să achitaţi suma dublă. Creditorii sînt diştepţi, această întrebare se soluţionează în instanţă, fiindcă creditorul o să încerce să apeleze şi ei sînt nevoiţi să... mai detaliat facă trimitere la contract

15 мая 2018