Inundatie cauzata de o defectiune tehnica

27 septembrie 2022 81

Buna ziua! Din cauza unui defect tehnic la pompa de caldura instalata in apartamentul meu a fost inundat apartamentul de la etajul de mai jos. Vecinul in cauza nu a fost acasa timp de doua zile si apa care a curs in aceasta perioada i-a cauzat prejudicii considerabile. Expertul tehnic invitat a constatat ca incidentul a fost cauzat de “presiunea ridicata” in pompa de caldura mentionata. In aceasta situatie pot sa cer despagubiri si ajutor in reparatia apartamentului vecinului de la Asociatia blocului si compania care mi-a vandut/instalat pompa de caldura?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua, nu sunt expert pe probleme de instalare/funcționare a pompelor de căldură, dar careva detalii suplimentare ar fi fost binevenite. Sunt câteva întrebări importante pe situația respectivă:
1) din ce cauză s-a format presiune ridicată?
2) ce presiune de resistență garantează vânzătorul pentru pompa respectivă?
3) a fost instalată pompa corect... mai detaliat după toti parametri tehnici?
4) se află sub garanție pompa respectivă?

Pentru a stabili unde trebuie de adresat e nevoie inițial, de răspuns la întrebările de mai sus.

28 septembrie 2022