La ce institutie trebuie sa ma adresez pentru ca sa scot da la evidenta din apartament fosta sotie si toate rudele ei?

3 iulie 2017 242

Buna ziua. La ce institutie trebuie sa ma adresez pentru ca sa scot da la evidenta (propisca) din apartament fosta sotie si toate rudele ei care n-au nici un drept la apartamentul meu... Dar care nici nu vor sa-l paraseasca de buna voie. Multumesc!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

IS CRIS ,,Registru" la oricare din filialele acestora va prezentati cu originalul si copia actului ,contractului care demonstreaza dreptul de proprietate cit si extrasul (proaspat) din registrul bunurilor imobile (valabilitatea de 3 luni) pentru radierea persoanelor mentionate!
http://www.registru.md/ro/subdiviziuni-teritoriale

3 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Adresați-vă la Pretura de sector. Însă, dacă după ce vor fi scoși de la evidenta vor continua să locuiască acolo, atunci ține de competența Poliției.

4 iulie 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Evacuarea ar putea sa necesite adresare in instanta de judecata, daca persoanele nu doresc sa paraseasca locuinta benevol.

4 iulie 2017