Moștenire

12 septembrie 2022 70

Bună ziua. Tatăl copilului a decedat, iar părinții sunt divorțați. Fosta soție nu știe nimic despre averea fostului soț, a auzit doar că ar avea un automobil, ceva aur și posibil bani! Care e procedura ca și copilul celui decedat să poată moșteni ceva din averea tatălui?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, trebuie să se adreseze la notarul în raza teritorială unde își avea domicilul defunctul (tatal copilului), deja notarul va efectua procedura legală de succesiune.

13 septembrie 2022