Nu am rambursat un credit, dar nici bunul cumparat cu acei bani nu-l mai am

3 octombrie 2022 151

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie nebancara pentru a cumpara un automobil. Nu am putut sa achit ratele lunare, dar automobilul nu-l mai am. Poate fi deschis dosar penal in asa caz?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Constantin. Relațiile civile nu au nici o legătură cu infracțiunile. Contractul de credit nu poate prevedea răspundere penală pentru nexecutarea obligațiilor contractuale (îmi asum răspunderea să afirm că o "schemă ponzi" ar putea fi calificată ca o infracțiune).
Însă, creditorul (organizația de finanțare nebancară) va putea cere executarea silită și... mai detaliat atunci nu este cu nimic mai vesel decât un dosar penal, când vă sunt aplicate sechestre pe mijloacele financiare din conturile bancare, automobil sau bunuri imobile pe care le dețineți.

4 octombrie 2022