Nu pot perfecta copilului actele românești din cauză că tatăl nu dă acordul, deși nu participă în niciun fel la întreținerea și educația copilului

4 septembrie 2019 319

Buna ziua. Sunt divorțată, în hotărârea de judecată scrie: domiciliul copilului este cu mama, dar nu este specificat unde. Eu cu copilul de curand ne-am schimbat locul de trai într-o altă țară, copilul este încadrat într-o instituție școlară. Tatăl copilului nu achită pensia alimentară, este restant din noiembrie 2017. De nenumărate ori i-am cerut acestuia acordul pentru a-i perfecta copilului actele românești, dar el din principiu m-a refuzat de fiecare dată. Spuneți-mi, vă rog, ce pot face în situația aceasta?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
La caz, situația de conflict enunțata poate fi soluționată prin obținerea unei hotărâri judecătorești care va obliga sa de-a acordul, sau va înlocui acordul acestuia.

5 septembrie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Acțiunea în justiție urmează a fi introdusă în instanța de judecată competenta din România. Ori, declarațiile notariale respective se referă la redobândirea/dobândirea cetățeniei statului român, iar instanțele judecătorești moldovenești nu sunt în drept să își aroge din atribuțiile unei instanțe judecătorești dintr-un alt stat.

Succes.

6 septembrie 2019