Nu pot perfecta copilului actele românești din cauză că tatăl nu dă acordul, deși nu participă în niciun fel la întreținerea și educația copilului

04 september 2019 319

Buna ziua. Sunt divorțată, în hotărârea de judecată scrie: domiciliul copilului este cu mama, dar nu este specificat unde. Eu cu copilul de curand ne-am schimbat locul de trai într-o altă țară, copilul este încadrat într-o instituție școlară. Tatăl copilului nu achită pensia alimentară, este restant din noiembrie 2017. De nenumărate ori i-am cerut acestuia acordul pentru a-i perfecta copilului actele românești, dar el din principiu m-a refuzat de fiecare dată. Spuneți-mi, vă rog, ce pot face în situația aceasta?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
La caz, situația de conflict enunțata poate fi soluționată prin obținerea unei hotărâri judecătorești care va obliga sa de-a acordul, sau va înlocui acordul acestuia.

05 september 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Acțiunea în justiție urmează a fi introdusă în instanța de judecată competenta din România. Ori, declarațiile notariale respective se referă la redobândirea/dobândirea cetățeniei statului român, iar instanțele judecătorești moldovenești nu sunt în drept să își aroge din atribuțiile unei instanțe judecătorești dintr-un alt stat.

Succes.

06 september 2019