Parasirea teritoriului Republicii Moldova in timplul aflarii in concediu de boala

5 iunie 2018 123

Buna ziua! Are oare dreptul persoana, care se afla in concediu de boala, sa paraseasca teritoriul Republicii Moldova?

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună.

Da, are dreptul.

Concediul medical nu influențează în niciun fel dreptul persoanei de a părăsi țara.

5 iunie 2018
Iulia Furtuna
  • Avocat

De acord, concediul medical nu poate limita dreptul constitutional la libera circulatie a persoanei. Presupun ca intrebarea a fost adresata in sens invers, daca influienteaza cumva deplasarea peste hotare concediul medical. Si raspunsul este da: de regula, in asemenea caz nu se elibereaza certificat medical (care justifica absenta salariatului si... mai detaliat plata indemnizatiei respective) conform actului normativ relevant.

5 iunie 2018