Parasirea teritoriului Republicii Moldova in timplul aflarii in concediu de boala

05 june 2018 123

Buna ziua! Are oare dreptul persoana, care se afla in concediu de boala, sa paraseasca teritoriul Republicii Moldova?

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună.

Da, are dreptul.

Concediul medical nu influențează în niciun fel dreptul persoanei de a părăsi țara.

05 june 2018
Iulia Furtuna
  • Advocate

De acord, concediul medical nu poate limita dreptul constitutional la libera circulatie a persoanei. Presupun ca intrebarea a fost adresata in sens invers, daca influienteaza cumva deplasarea peste hotare concediul medical. Si raspunsul este da: de regula, in asemenea caz nu se elibereaza certificat medical (care justifica absenta salariatului si... mai detaliat plata indemnizatiei respective) conform actului normativ relevant.

05 june 2018