Partaj dupa divort de comun acord

8 octombrie 2019 106

Am desfacut cu sotia casatoria prin depunerea cererii de comun acord. Partajul bunurilor l-am facut pe cale amiabila 50/50 fara a solicita unul de la altul vreo recipisa. Dupa divort, planific procurarea unui imobil. Intrebarea este daca poate sotia sa pretinda dupa o perioada la acest imobil? Ulterior sa afirme ca nu a primit partea sa de bani din averea comuna?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Bunurile dobândite de către fiecare din soți după desfacerea căsătoriei sunt proprietatea personala a fiecăruia dintre aceștia.
In cazul în care in urma partajului datorați soției o anumita suma care trebuie achitată aceasta ar putea sa va acționeze în instanța de judecată.
Problema este în pro area pretențiilor cu probe... mai detaliat pertinente și suficiente.

9 octombrie 2019