Partaj dupa divort de comun acord

08 october 2019 106

Am desfacut cu sotia casatoria prin depunerea cererii de comun acord. Partajul bunurilor l-am facut pe cale amiabila 50/50 fara a solicita unul de la altul vreo recipisa. Dupa divort, planific procurarea unui imobil. Intrebarea este daca poate sotia sa pretinda dupa o perioada la acest imobil? Ulterior sa afirme ca nu a primit partea sa de bani din averea comuna?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Bunurile dobândite de către fiecare din soți după desfacerea căsătoriei sunt proprietatea personala a fiecăruia dintre aceștia.
In cazul în care in urma partajului datorați soției o anumita suma care trebuie achitată aceasta ar putea sa va acționeze în instanța de judecată.
Problema este în pro area pretențiilor cu probe... mai detaliat pertinente și suficiente.

09 october 2019