Patrimoniu succesorial

13 iunie 2018 51

Buna ziua! Matusa a decedat si mi-a lasat prin testament teren agricol - 10 ari si depuneri banesti la o banca comerciala din Moldova. Ea insa are 2 feciori inapti de munca: la unul era ea tutela si totodata feciorul se afla la internat psihoneurologic, al doilea are gradul 2 de dizabilitate. Intrebarea:
1. La valoarea patrimoniului succesorial la determinarea rezervei succesoriale se includ si depunerile banesti testate?
2. Cine ar putea bineficia de 1/2 cota parte in cazul feciorului care se afla la internat, daca inca nu este numit alt tutore?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Toate bunurile defunctului se includ in masa succesorala, inclusiv depunerile banesti.
Feciorii inapti de munca sunt mostenitori rezervatari, adica primesc o cota din mostenire indiferent de continutul testamentului. Efectiv, veti fi 3 mostenitori: dvs 1/2, si fiecare fecior in marime de 1/4.
Toate tutelele instituite pana la 2 iunie 2017 au... mai detaliat incetat la 2 iunie 2018. De aceea, pentru ca feciorii sa accepte mostenirea, instanta de judecata trebuie sa le desemneze un tutore sau macar un ocrotitor provizoriu.
Vedeti aici unele detalii: https://yavo.md/rom/interviuri/masurile-de-ocrotire-a-persoanei-fizice-adulte

13 iunie 2018

Va multumesc pentru promtitudine ... un raspuns de calitate si pe intelesul tuturor

14 iunie 2018