Penal, contraventional sau nimic?

15 septembrie 2018 33

Buna ziua. Timp de 10 zil deja, un domn n-o lasa in pace pe o domnisoara, mereu ii scrie pe retelele de soacializare, sms-uri cu diferit continut (fara amenintari), la serviciu mereu incearca sa intre in vorba cu ea etc., motivand ca s-a indragostit si vrea ca acest sentiment sa fie reciproc. Problema consta in faptul ca domnisoara i-a spus clar ca nu simte nimic pentru el si nici nu vrea sa vorbeasca cu el, blocand profilurile lui de pe retelile de socializare de unde ii scrie etc. Cum pot fi intrerupte actiunile domnului si daca aceste actiuni cad sub incidenta vreunei norme legale? Mentionez ca ea nu vrea nici intr-o forma sa comunice cu el, dar cel din urma continua incercarile.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În prim rînd, să avertizeze persoana cu faptul că va scrie plîngere la poliție, dacă nu sunt efecte, să înainteze o plîngere, cu prezentarea a tot informației ce o deține privind urmărirea persoanei sale. De regulă situația se aplanează, contrar, deja sunt posibilități mai radicale.

16 septembrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

1. Pe rețelele de socializare această persoană poate fi blocată în caz că domnișoara este deranjată.

2. La serviciu aceasta urmează să anunțe angajatorul despre acest fapt, potrivit Codului Muncii aceasta fiind obligația acestuia de a respecta și asigura demnitatea salariaților mai mult atât față de acțiunile de genul dat,... mai detaliat or mai mult ca atât hărțuirea sexuală la locul de muncă se pedepsește penal doar că urmează să calificați dacă în acțiunile acestuia se regăsește acest fapt.

Prin hartuire sexuala se intelege orice forma de comportament fizic, verbal sau nonverbal, de natura sexuala, care lezeaza demnitatea persoanei ori creeaza o atmosfera neplacuta, ostila, degradanta, umilitoare sau insultatoare. Codul Muncii mai prevede in articolul 10 ca printre obligatiile angajatorului se numara intreprinderea unor masuri de prevenire a hartuirii sexuale la locul de munca. De asemenea, angajatorul trebuie sa introduca in regulamentul intern al unitatii dispozitii privind interzicerea discriminarilor dupa oricare criteriu si a hartuirii sexuale.

3. Iniațiați o plângere la poliție cu anexarea tuturor probelor ce demonstrează intimidarea domnișoarei cu mesagele deranjante.

16 septembrie 2018