Poate angajatul unei întreprinderi in caz de concediere din propria dorința pretinde la concediu anual in schimb de cele două săptămâni lucratoare?

3 iulie 2017 77

Sunt angajat la hotel, vreau să mă concediez, am activat in companie 8 luni fără concediu, pot in schimb de cele doua săptămâni obligatorii după concediere să pretind la concediu platit? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar daca ve-ti ajunge la un numitor comun cu angajatorul , totodata asigurindu-va cu modificarea in baza unui acord aditional al contractului individual de munca , a prevederilor in privinta noilor conditii !!
Succes!

3 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ceea ce doriți să faceți este realizabil, fără a fi necesară încheierea vreunui acord adițional la Contractul de muncă, pentru că nu este vorba despre modificarea condițiilor de muncă sau altor raporturi cu angajatorul.
Totodată trebuie să cunoașteți că în cazul în care salariatul dorește desfacerea Contractului de muncă - atunci... mai detaliat aceasta se numește "demisie", iar cînd angajatorul decide eliberarea salariatului - aceasta se numește "concediere".
Distincția este importantă in acest caz, pentru că la demisie, ați putea să vă luați concediu anual, jar a doua zi, fiind în concediu, să depuneți o cerere de demisie la angajator, astfel încât cele 14 zile se vor suprapune cu perioada în care vă aflați în concediu anual, iar la expirarea acestora angajatorul este obligat să vă achite salariul restant și să vă facă înscrierile de rigoare în carnetul de muncă.

4 iulie 2017