Poate copilașul de 1 an și 10 luni să între și să iasă din țară cu pașaport moldovenesc sau cu carte de identitate belgiană, sau are nevoie de viza (la ieșirea din Moldova), sau alte documente?

8 februarie 2019 25

Bună ziua. Trăiesc în Belgia și am născut copilul aici. Eu fiind cu dubla cetățenie, Română-R. Moldova, i-am făcut fetei deja pașaport moldovenesc, pe cel român nu i-l pot face, din cauza că ambasada Ucrainei nu doreste să-i schimbe numele soțului în pașaport după căsatorie, și în acest mod fetiță nu are posibilitate să facă actele românești.
În luna mai trebuie sa vin în Moldova pe o perioadă de o lună, vin cu avionul, și copilul va fi cu mine, având 1 an și 10 luni. Nu vom avea probleme la intrare sau ieșire din Moldova? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Mihaela,

Nu ar trebui să aveți careva împedimente la intrarea și ieșirea din țară cu copilul.

12 februarie 2019