Poate copilașul de 1 an și 10 luni să între și să iasă din țară cu pașaport moldovenesc sau cu carte de identitate belgiană, sau are nevoie de viza (la ieșirea din Moldova), sau alte documente?

08 february 2019 25

Bună ziua. Trăiesc în Belgia și am născut copilul aici. Eu fiind cu dubla cetățenie, Română-R. Moldova, i-am făcut fetei deja pașaport moldovenesc, pe cel român nu i-l pot face, din cauza că ambasada Ucrainei nu doreste să-i schimbe numele soțului în pașaport după căsatorie, și în acest mod fetiță nu are posibilitate să facă actele românești.
În luna mai trebuie sa vin în Moldova pe o perioadă de o lună, vin cu avionul, și copilul va fi cu mine, având 1 an și 10 luni. Nu vom avea probleme la intrare sau ieșire din Moldova? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Mihaela,

Nu ar trebui să aveți careva împedimente la intrarea și ieșirea din țară cu copilul.

12 february 2019