Posibil sa fie judecata pentru telefon gasit, dar nu înapoiat stăpînului?

4 mai 2017 49

Nepoata mea a GASIT un telefon mobil, în autobus după care l-a ținut la ea 30 de zile. Dupa asta ea a vazut că stapînul nu se gaseste, a vîndut telefonu, dupa asta domnu polițist a sunat-o si a amenițat-o, si dupa 2 săptamini i-a trimis acasa citație, ea a fost la sectorul de politie criminalistică, acolo polistul i-a spus ca daca telefonul n-o sa il dea la stapîna, atunci o sa-i aplice amenda 3000 lei sau o dau in judecata. Ei au dreptul să o dea in judecată?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

In cel mai rau caz fapta poate fi calificat ca furt art.186 CP ( in caz ca era insertata sim cu contacte sau in memoria tel. erau inscrise contacte, etc.). Cum se va proba ca a fost cautat stapinul?(era bine ca telefonul sa fi fost dus la politie pentru a... mai detaliat fi gasit proprietarul) Independent de situatie este recomandabil clarificarea problemei pe cale amiabila.

4 mai 2017