Posibil sa fie judecata pentru telefon gasit, dar nu înapoiat stăpînului?

04 may 2017 49

Nepoata mea a GASIT un telefon mobil, în autobus după care l-a ținut la ea 30 de zile. Dupa asta ea a vazut că stapînul nu se gaseste, a vîndut telefonu, dupa asta domnu polițist a sunat-o si a amenițat-o, si dupa 2 săptamini i-a trimis acasa citație, ea a fost la sectorul de politie criminalistică, acolo polistul i-a spus ca daca telefonul n-o sa il dea la stapîna, atunci o sa-i aplice amenda 3000 lei sau o dau in judecata. Ei au dreptul să o dea in judecată?

Lawyer comments 1

Levitschii Iurii
  • Legal consultant

In cel mai rau caz fapta poate fi calificat ca furt art.186 CP ( in caz ca era insertata sim cu contacte sau in memoria tel. erau inscrise contacte, etc.). Cum se va proba ca a fost cautat stapinul?(era bine ca telefonul sa fi fost dus la politie pentru a... mai detaliat fi gasit proprietarul) Independent de situatie este recomandabil clarificarea problemei pe cale amiabila.

04 may 2017