Pot fi obligat sa platesc pensie alimentara?

11 septembrie 2022 184

Buna ziua. Pot fi obligat sa platesc pensie alimentara, daca nu am fost casatorit cu mama copilului si nu am stiut de existenta acestuia?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, faptul că nu ați fost într-o relație de căsnicie oficială nu exclude obligațiile de întreținere a copilului minor. În acest caz, mama copilului poate să solicite constatarea paternității copilului dacă nu este indicat tatăl în certificatul de naștere și astfel să ceară plata pensiei de întreținere pentru copil, desigur... mai detaliat doar prin instanța de judecată.

12 septembrie 2022