Pot merge eu in locul sotului sa achit amenda aplicata de judecator?

1 decembrie 2019 51

Am amenda 10.000 lei, in 72 de ore pot sa achit 5.000, iar daca achit in 24 ore, achit doar jumatate di. 5.000? Este adevarat asa ceva sau nu m-au informat corect?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Mihaela.

În cazul infracţiunilor ușoare sau mai puțin grave, condamnatul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare din momentul în care hotărârea devine executorie. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral.

Contravenientul este în drept să... mai detaliat achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale.

Probabil ați auzit despre posibilitatea încheierii unui acord de colaborare, caz în care contravenientului i se aplică o sancţiune ce nu depăşeşte o doime din maximul sancţiunii sub formă de amendă prevăzută pentru contravenţia comisă. Vedeți art. 451/5 din Codul contravențional: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121477&lang=ro

29 iunie 2020