Pot merge eu in locul sotului sa achit amenda aplicata de judecator?

01 december 2019 24

Am amenda 10.000 lei, in 72 de ore pot sa achit 5.000, iar daca achit in 24 ore, achit doar jumatate di. 5.000? Este adevarat asa ceva sau nu m-au informat corect?

Lawyer comments 1

Download discussion
Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee
  • Civil law
  • Criminal law
  • Labour law
  • Family law
  • Other areas

Bună, Mihaela.

În cazul infracţiunilor ușoare sau mai puțin grave, condamnatul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare din momentul în care hotărârea devine executorie. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral.

Contravenientul este în drept să... mai detaliat achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale.

Probabil ați auzit despre posibilitatea încheierii unui acord de colaborare, caz în care contravenientului i se aplică o sancţiune ce nu depăşeşte o doime din maximul sancţiunii sub formă de amendă prevăzută pentru contravenţia comisă. Vedeți art. 451/5 din Codul contravențional: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121477&lang=ro

29 june 2020