Pot părăsi țara în caz că am procese de judecată?

9 septembrie 2021 748

Buna ziua. Am datorii față de companii de microfinantare acestea au pornit procese de judecată. Vreau sa plec peste hotare pentru a acoperi datoriile. Am dreptul sa parasesc tara in aceasta situatie?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru a verifica daca sunt interdicții va adresați la poliția de frontieră.
Alt caz, daca e dosar penal si este limitat dreptul de a parasi țara, in acest caz e interzis.

10 septembrie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Alina, da DVS aveți dreptul să plecați din țară, deoarece nu este pronunțată hotărîrea de incasarea selită a sumei și executorul nu cunoaște de așa ceva.

13 septembrie 2021