Pot părăsi țara în caz că am procese de judecată?

09 september 2021 748

Buna ziua. Am datorii față de companii de microfinantare acestea au pornit procese de judecată. Vreau sa plec peste hotare pentru a acoperi datoriile. Am dreptul sa parasesc tara in aceasta situatie?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru a verifica daca sunt interdicții va adresați la poliția de frontieră.
Alt caz, daca e dosar penal si este limitat dreptul de a parasi țara, in acest caz e interzis.

10 september 2021
  • Legal consultant

Buna d-na Alina, da DVS aveți dreptul să plecați din țară, deoarece nu este pronunțată hotărîrea de incasarea selită a sumei și executorul nu cunoaște de așa ceva.

13 september 2021