Pot pleca peste hotare dupa divort?

14 decembrie 2020 57

Dupa divorț, copiii minori au rămas cu mine (mama), domiciliul acestora a fost stabilit la fel cu mine. Cum pot pleca peste hotare daca tatăl copiilor nu este de acord? Ce soluție ar putea exista pentru asta?

Jurist comments 2

Iulia Furtuna
  • Avocat

Buna ziua! Vedeti raspunsurile la intrebari similare: https://yavo.md/rom/raspunsuri/tag:79

15 decembrie 2020
  • Jurisconsult

Buna d-na Cris, în timpul divorțul ași omis o greșală, n-ați invocat și cu dreptul să plecați cu copii peste hotare. Acuma DVS trebue din nou să vă adresați cu o cere în istanță să ceriți permisiune să plecați după hotare cu copii, trebue să iunvocți argumente convigătoare, deoarece în... mai detaliat proces poate să participe și ex, soțul, care o să se opună, cum la sector sau raion așa și în Apel, poate o să duceți tratative cu ex. soțul să vă permită să eșiți cu copii după hotare, succese.

15 decembrie 2020