Pot recupera banii împrumutați unui prieten fără a avea un contract scris de împrumut?

27 octombrie 2022 74

Bună ziua. Acum 3 luni am împrumutat unui prieten o sumă de bani. Am scris o recipisă (nu am legalizat-o la notar) în care am indicat suma, datele de identitate ale părților și termenul de 3 luni pentru rambursarea împrumutului. Termenul menționat a expirat săptămâna trecută. I-am scris zilele trecute să-mi întoarcă suma de bani, însă persoana împrumutată mi-a spus că ”chiar daca mă dai în judecată, această recipisă este egală cu 0”. Întrebarea mea este dacă am căi legale de a-l acționa în judecată și care sunt costurile, fiindcă suma împrumutată a fost de 450 €?

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Puteți intenta o acțiune în instanță privind încasarea datoriei, fiindcă respectiva recipisă servește drept contract de împrumut.

28 octombrie 2022
Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună! Recipisa poate fi recunoscută ca act juridic civil de către instanța de judecată, respectiv ceea ce vă spune împrumutatul despre valoarea recipisei este un fals. Aveți dreptul să vă adresați cu o cerere în instanța de judecată.
Dacă doriți mai detaliat să înțelegeți ce opțiuni legale dispuneți în situația respectivă... mai detaliat și dacă se merită să acționați astfel, puteți să mă contactați.

28 octombrie 2022